ENDORSEMENTS  2022 Primary   Election

Texas Coalition of Black Democrats - Harris Count

Congresswoman Sheila Jackson Lee – U.S. Representative

Congressional District 18

Congressman Al Green – U.S. Representative 

U.S. Representative- Congressional District 7

Lizzie Fletcher

U.S. Representative-Congressional District 9

Texas State Senator Boris Miles – Senate District 13

Texas State Representative Senfronia Thompson – House District 141

Texas State Representative Shawn Thierry – House District 146

Texas State Representative Ron Reynolds – House District 27

State Board of Education, District 4

Coretta Mallet- Fontenot

Texas State Senator Races

State Senator, District 6

 Carol Alvarado

State Senator, District 15

 John Whitmire 

Texas State Representative Races

State Representative, District 131

Dual Endorsement:

Alma Allen

James Guillory

State Representative, District 134

 Ann Johnson

State Representative, District 138

Stephanie Morales

State Representative, District 139

 Jarvis Johnson 

State Representative, House District 142

Candis Houston

State Representative, District 147

Dual Endorsement:

Dr. Regan Flowers

Jolanda Jones

State Representative, District 148

 Penny Morales Shaw

Harris County Races

County Judge - Lina Hildalgo

County Commissioner, Precinct 2  

Adrian Garcia

County Commissioner, Precinct 4 

Lesley Briones

County Clerk

Teneshia Hudspeth

County District Clerk 

Marilyn Burgess

County Treasurer- Dual Endorsement

Dylan Osborne 

Carla Wyatt

Judicial Races

Justice of the Peace, Precinct No. 1, Place 2

Chris Watson

Justice of the Peace, Precinct No. 2, Place 2

Blair McClure

Justice of the Peace, Precinct No. 6, Place 2

Luis Garza

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 1

 Alex Salgado 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 2

 Ronnisha Bowman 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 3

 Porcha Natasha Brown 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 4

 Shannon Baldwin 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 5

David Fleischer 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 6

 Kelley Andrews

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 7

 Andrew Wright 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 8

Erika Ramirez

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 9

 Toria Finch 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 10- Dual Endorsement 

Juanita Jackson 

Thuy Le

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 11

Sedrick Walker 

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 12

Genesis Draper

Judge, County Criminal Court-At-Law No. 14

Je’Rell Rogers

 County Criminal Court-At-Law No. 15

 Tonya Jones

Courts of Appeals Races

Justice, 1st District Court of Appeals, Place 4

 Mike Engelhart 

Justice, 14th District Court of Appeals, Place 2

 Kyle Carter

Judicial District Races

District Judge, 157th Judicial District (Civil)

Tanya Garrison

District Judge, 182nd  Judicial District (Criminal)

Danilo LaCayo

District Judge, 183rd  Judicial District (Criminal)

Chuck Silverman

District Judge, 185th Judicial District (Criminal)

Jason Luong

District Judge, 189th Judicial District (Civil)

Scot Dollinger

District Judge, 190th Judicial District (Civil)

 Beau Miller

District Judge, 208th Judicial District (Criminal)

Beverly Armstrong

District Judge, 228th Judicial District (Criminal)

 Samuel Milledge 

District Judge, 230th Judicial District (Criminal)

 Chris Morton 

District Judge, 234th Judicial District (Civil)

Lauren Reeder 

District Judge, 245th Judicial District (Family)

Tristan Longino

District Judge, 246th Judicial District (Family)- Angela Graves-Harrington 

District Judge, 247th Judicial District (Family)

Janice Berg

District Judge, 248th Judicial District (Criminal)

Hilary Unger

District Judge, 257th  Judicial District ( Criminal)

Sandra Peake

District Judge, 262nd  Judicial District ( Criminal)

Lori Gray

District Judge, 263rd Judicial District (Criminal)

 Melissa Morris 

District Judge, 269th Judicial District (Civil)

 Cory Sepolio 

District Judge, 270th Judicial District (Civil)

 Dedra Davis

District Judge, 280th Judicial District (Family)

Diane Curvey

District Judge, 281st Judicial District (Civil)

Christine Weems

District Judge, 308th Judicial District (Family)

Gloria Lopez 

District Judge, 309th Judicial District (Family)

Linda Marie Dunson 

District Judge, 310th Judicial District (Family)

 Sonya Heath

District Judge, 311th Judicial District (Family)

 Germaine Tanner 

District Judge, 312th Judicial District (Family)

 Clinton Chip Wells

District Judge, 313th Judicial District (Juvenile)

Natalia Oakes

District Judge, 314th Judicial District (Juvenile)

Michelle Moore 

District Judge, 315th Judicial District (Juvenile)

Dual Endorsement  

Leah Shapiro

Leshia Champs

District Judge, 482nd Judicial District (Criminal)

Veronica Nelson 

Judicial Races

Judge, County Probate Court-At-Law No. 1

 Jerry Simoneaux

Judge, County Probate Court-At-Law No. 2

Pamela Medina

Judge, County Probate Court-At-Law No. 3

Jason Cox

Judge, County Probate Court-At-Law No. 4

 James Horwitz

Judge, County Civil Court-At-Law No. 1

 Audrie Lawton Evans

Judge, County Civil Court-At-Law No. 2

 Jim Kovach

Judge, County Civil Court-At-Law No. 3

 LaShawn Williams

Judge, County Civil Court-At-Law No. 4- Dual Endorsement

 Monica Singh

David Patronella